GÜZEL ATLAR ÜLKESİ; KAPADOKYA

Kapadokya Bölgesi, tarihin ve doğanın, dünya içerisinde en karakteristik yapısal yaşam alanlarından bir tanesidir. Oluşumu 60 milyon yıl öncesine dayanan Kapadokya Bölgesi, insan yaşamını Paleolitik Çağ dönemi içerisinde kabul etmiş ve o günden bugüne insanlar mağaraları, peri bacalarının içini oyup, fresklerle süsleyerek binlerce yıllık yaşlı medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. Kapadokya, anahat olarak Nevşehir, Kırşehir, Aksaray, Kayseri ve Niğde sınırlarıyla beraber geniş bir ağı kapsamaktadır. Krokinin en yoğun kayalık oluşum bölgesi ve turistik olarak en çok ziyaret edilen bölgesiyse daha dar bir alanı kapsamaktadır. Buralar; Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı ve çevresinden ibarettir.
Kapadokya, insanların kıtalar ötesinden rüyalara uyandığı, 50 metre derinliğinde yeraltı şehrinden, 8000 feet yüksekliğe uzanıp kızıl güneşi selamladığı, üç dağın arasında olan güzel atlar ülkesidir.
Benim gözümden Kapadokya’da, seyahatin bir süresi ve tamam noktası yoktur. Göğü ve toprağı kapsayan bütünlüğü, özgün oyuşumları, gece ve gündüz yaşamı, mevsim geçişlerinde üstüne geçirdiği renk cümbüşüyle benim için düşü bitmeyen bir yol Kapadokya. Yerlilerin, turistlerin, gezginlerin kameralarının merceği, insanın her adımında kendine bir ütopya oluşumudur. O yüzden bir listesi yoktur buranın, o yüzden bir sırası yoktur bu yazının. Mutlu sonsuzun yaşandığı, bembeyaz güvercinlerin, özgürlüğüne bir mektup olan Kapadokya.
İşte bu güzel atlar diyarının, düşlerin başladığı konum ve fotoğrafları. Gezilecek yerleri;
Nevşehir, Göreme, Balon Kalkış Saha Tepesi:


Nevşehir, Uçhisar, Uçhisar Kalesi:


Nevşehir, Avanos, Paşabağları:


Nevşehir, Göreme, Panorama Salkım Tepesi:


Nevşehir, Uçhisar, Güvercinlik Vadisi:


Nevşehir, Yeraltı Şehiri & Çömlekçisi:

Yorum Bırak

%d blogcu bunu beğendi: